Radistai

Radistai
– tai radijo mėgėjai, trumpabangininkai - įvairių profesijų
atstovai. Namuose jie turi
radijo
siųstuvus, imtuvus ir antenas bei kalbasi su kolegomis iš įvairių
pasaulio
šalių. Po to išsiuntinėja tūkstančius radijo ryšį
patvirtinančių kortelių. Leidimus turėti radijo stotis, išlaikius
valstybinį egzaminą, radistams išduoda Lietuvos Respublikos Ryšių
reguliavimo tarnyba.
2016m.
įkurta Radistų asociacija, jos šaukinys – LY0A – dažnai
girdimas trumpųjų bangų
diapazonuose.
Asociacijos nariai atstovauja Lietuvos rinktinei Europos ir Pasaulio
čempionatuose.
Kiekvienais metais valstybinių švenčių proga darbui eteryje jie
naudoja proginius šaukinius, o lankydami partizanų bunkerius,
vietas, iš kurių žmonės buvo tremiami i Sibirą,
nacionalinius
parkus bei piliakalnius radijo stotimis siunčia šaukinį –
LY0A/p.
Radistų
asociacija organizuoja parodas bei skaito paskaitas Radijo ir
televizijos muziejuje Šiauliuose. Muziejaus langų vitrinose
eksponuojami parodų stendai tarsi kviečia lankytojus užsukti į
muziejų ir pamatyti muziejinės ekspozicijos dalimi tapusius radistų
diplomus, varžybų trofėjus bei kitas vertybes. Trumposiomis
bangomis besidominančiam jaunimui radistai kasmet išleidžia
leidinį „Radisto atmintinė“ bei organizuotų parodų albumus.
Radistų
asociaciją remia Lietuvos radijo sporto federacija ir Lietuvos
radijo mėgėjų draugija.
Asociacijos
partneriai – Šiaulių "Aušros" muziejus, Raseinių
krašto muziejus.

Radistų asociacija 2020 metais proginiais medaliais ,skirtais paminėti Kovo 11-osios trisdešimtmetį- apdovadojo
15 trumpabangininkų dirbusių proginiu šaukiniu LY30LY, o taip pat ir prisidėjusius organizuojamt renginį.Ačiū visiems
Jonas LY5A




K R Y Ž K A L N I S
2020 spalio 11 d. , Andrius, LY3AR, Jonas, LY5A
Išsibandę aparatūrą Minaičiuose, sekantį savaitgalį nutarėme vykti į Kryžkalnį, kur visai neseniai atidengtas naujas paminklas visiems žuvusiems partizanams ir ryšininkams, kovojusiems už Lietuvos laisvę, atminti. Prieš kelionę porą dienų teko sugaišti derinant leidimą pakelti Radistų asociacijos vėliavą žemiau trispalvės. Kelionėje pusvalandį teko praleisti stovint kelyje Kelmė-Kryžkalnis (prieš įvažiavimą į Kelmės miestą) dėl magistralės remonto darbų. Kelių kilometrų „remontuojamas ruožas“ pasirodė besąs tik geras šimtas metrų tikro remonto, nors reguliuojamas šviesoforas pastatytas keletą kilometrų prieš šį ruožą. Daugiau jokių nuotykių nuvažiuojant nepatyrėme.
Automobiliu užvažiavome ant kalno prie pat monumento į neįgaliųjų stovėjimo vietą, nes pas Joną automobilis su neįgaliojo ženklu. Dėl to buvo gana nesunku išsikrauti iš automobilio visą įrangą, nereikėjo daiktų nešioti dideliais atstumais.
Iškėlėme asociacijos vėliavą žemiau trispalvės, uždegėme atminimo žvakelę partizanams. Suoliukus panaudoję kaip atramą, pastatėme tris stendus "Partizanams atminti" ir informacinį - "Trumpabangininkai". Pasikėlėme dipolį ant atsivežto 10 m. stiebo, pasistatėme aparatūrą ant kelioninio staliuko ir pradėjome darbuotis 80 m. diapazone SSB režime. Praktiškai darbo pradžioje iš karto prasidėjo silpnas lietus, kuris su pertraukomis truko iki pat mūsų išvykimo. Situaciją gelbėjo atsivežtas didelis skėtis, kuris, savaime aišku saugojo aparatūra, o ne mus, nuo lietaus. Tarp lietuvių korespondentų pasitaikė latvių ir lenkų. Girdėjomės Lietuvoje geriau negu iš Minaičių, raportai 59 su pliusais. Monumentas buvo atidengtas prieš keletą savaičių ir gausiai lankomas tautiečių. Informaciniai stendai turėjo pasisekimą, daug kas sustodavo kelioms minutėms paskaityti, užduodavo klausimus apie vykstantį renginį, apie trumpabangininkus, bei ryšius, kuriuos jie stebėdavo. Po geros valandos pradėjo temti, automatiškai įsijungė monumento apšvietimas. Tai nuostabus, nepakartojamas vaizdas, kurio dienos metu tiesiog nepamatysite. Jei planuosite aplankyti monumentą, tai būtinai jį apžiūrėkite tamsiu paros metu, nes dienos metu tokio įspūdžio nepatirsite.
Jau visiškai sutemus, apgraibomis nuleidome anteną, kuri stovėjo neapšviestoje vietoje, susirinkome visus daiktus ir pasikrovėme aparatūrą į automobilį (čia šiek tiek gelbėjo monumento apšvietimas) ir patraukėme į Šiaulius, visgi kelias neartimas – 65 km į vieną pusę. Grįžtant jokių nuotykių neįvyko, jokie žvėrys, tamsiu paros metu į kelią neišbėgo, todėl sėkmingai grįžome namo.
Kelionė į Minaičių partizanų bunkerį 2020-10-04 Jonas LY5A ir Andrius LY3AR
Kelionė varginanti, jau vien todėl, kad tokias ekspedicijas reikia organizuoti vasarą, kuomet nereikia spėlioti ar oras bus geras, ar lauko temperatūra bus tinkama, ar nepasigausi kokios nors ligos, ar neįklimpsi kokioje nors kemsynėje. Nuo Šiaulių iki Radviliškio ir, po to, iki Miežaičių kaimo buvo normalus asfaltuotas kelias, toliau teko važiuoti duobėtu žvyrkeliu iki pat Minaičių kaimo. Laimei, mudviems su Andriumi pasisekė, buvo pakankamai šilta ir saulėta diena, bet pūtė stiprus vėjas.
Uždegę žvakutę prie monumento, kur 1949 m. vasario 16 d. visos Lietuvos partizanų vadų susitikime buvo paskelbta Nepriklausomybės deklaracija, bei gavę leidimą iš muziejaus administracijos, nuleidome trispalvę ir, žemiau pritvirtinę Radistų asociacijos vėliavą, iškėlėme abi vėliavas iš naujo.
Pasikėlėme anteną, ant atsivežto stalo pasijungėme aparatūrą. Stebuklas, niekas nesulūžo, nieko pakeliui nepametėme ir viskas, iš pirmo karto pajungus, veikė. Truputėli po 13 val. pradėjome daryti ryšius 80 m. diapazone SSB ir CW su Lietuvos trumpabangininkais, į tą tarpą papuolė ir vienas latvis. Iš viso padarėme apie 40 ryšių.
Partizanų bunkeris ir monumentas pakankamai lankomas tautiečių. Per nepilnas dvi valandas privažiavo keletas ekipažų su šeimomis. Domėjosi ką čia mes veikiame, su kuo kalbamės. Vienai šeimai padovanojome Parodų albumą 2019 m., kuriame yra ir trijų stendų „Partizanams atminti“ nuotraukos. Klausinėjo, kur galima nusipirkti Radistų asociacijos leidinių? Paaiškinome, kad leidiniai neparduodami, o tiesiog dovanojami interesantams įvairių akcijų (pvz. kaip ši) metu.
Gerokai po pietų apie 15 val. nuleidome vėliavą, nusigriovėme anteną, susinešėme ir susikrovėme mantą atgal į automobilį ir vėl žvyrkeliu beveik iki Radviliškio, vėliau asfaltuotu keliu grįžome namo.
Pažymint Kovo 11-tają - 2020 m. kovo mėn. 1 d. - kovo mėn. 31 d. grupė Lietuvos radijo mėgėjų darbui eteryje naudos proginį šaukinį LY30LY, šiai progai yra atspauzdintos QSL kortelės.

The Act of the Re-Establishment of the State of Lithuania or Act of March 11 (Lithuanian: Aktas dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo) was an independence declaration by the Lithuanian Soviet Socialist Republic adopted on March 11, 1990, signed by all members of the Supreme Council of the Republic of Lithuania led by Sąjūdis. The act emphasized restoration and legal continuity of the interwar-period Lithuania, which was occupied by the USSR and lost independence in June 1940. It was the first time that a Soviet Republic declared independence from the dissolving Soviet Union.
Activity will be from March 1 - March 31, 2020.
30 years anniversary.
Paper QSL's are ready.


Daugiau https://www.qrz.com/lookup
2019-ieji – generolo Jono Žemaičio-Vytauto metai - pažymint partizanų vado generolo Jono Žemaičio - Vytauto metus lapkričio mėnesį buvo dirbama proginiu radijo mėgėjišku šaukiniu LY110A.


